Azerbaycan Su İyileştirme ve Su Kaynakları Açık Anonim Şirketi tarafından ihale edilen “Akuşa Kanalının Rehabilitasyonu Kapsamında Fizibilite Çalışmalarının Yapılması ve Uygulama Projelerinin Hazırlanması” sözleşmesi Koltek Müşavirlik A.Ş. tarafından 27.09.2022 tarihinde Azerbaycan’da imzalanmıştır.

1949 yılında inşa edilerek kullanıma sunulmuş olan, uzunluğu 81.4 km ve su tahliye kapasitesi 35 m3/sn olan Akuşa Kanalından toplamda 36.6 bin hektar (Salyan İlinde 20.9 bin hektar ve Neftçala İlinde 15.7 bin hektar ekim alanı olmak üzere) sulama suyu temin edilmektedir.

Kanaldan sulama alanlarına su, 253.4 km uzunluğa sahip I. ve II. Derece kanallar ve 418 km uzunluğa sahip III. Derece kanallar aracılığıyla verilmektedir.

Uzun süre aralıksız olarak kullanıldığı için kanalda deformasyonlar ve tahribatlar oluşmuştur. Bu da kanal aracılığıyla verilen su kayıplarının %35’e kadar artmasına neden olmuştur.
Kanalın rehabilitasyonu ile su kayıplarının azaltılması ve bu sayede arazilerin ihtiyacı olan sulama suyu temin edilecektir.

Proje ile birlikte; Akuşa Kanalı’nda su kaynaklarının verimli kullanımının sağlanması, sulama sırasında su tasarruflu sulama tekniklerinin ve teknolojilerinin uygulanması, ayrıca sulama suyu kaybının ve arazilerin durumunun kötüleşmesinin önlenmesi amaçlarıyla idare tarafından belirlenen kriterler gereğince kanalın rehabilitasyonu kapsamında fizibilite çalışmaları ve uygulama projeleri hazırlanacaktır.